Analiza Przypadków. Ginekologia i Położnictwo

Redaktor naczelny:Romuald Dębski
ISSN:23008644
Częstotliwość wydań:kwartalnik
Wydawca:PZWL Wydawnictwo Lekarskie

W bieżącym numerze:

·   Temat numeru – Obfite krwawienia miesiączkowe u nastolatek

Nieprawidłowy profil krwawień miesiączkowych występuje u 20–30% dziewcząt, a co piąta dziewczynka doświadcza takich zaburzeń podczas pierwszej miesiączki. Szacuje się, że w 80% przypadków krwawienia młodocianych pojawiają się od roku do 2 lat po menarche. Profesor Agnieszka Drosdzol-Cop opisuje,  jaki schemat leczenia należy zastosować w przypadku krwawień młodocianych o łagodnym, umiarkowanym i ciężkim nasileniu.

·    Podstawy diagnostyki i leczenia niepłodności

Niepłodność jest chorobą społeczną dotyczącą 10–15 procent par, dlatego zainteresowanie lekarzy tym tematem wciąż rośnie, ponieważ rośnie liczba par bezskutecznie starających się o ciążę i szukających profesjonalnej pomocy lekarskiej. Profesor Jacek Szamatowicz przedstawił podstawowe informacje na temat diagnostyki i leczenia niepłodności. Sam proces diagnostyczny jest stosunkowo prosty, ale wymaga skrupulatnego zebrania wywiadu, przeprowadzenia badania fizykalnego i ultrasonograficznego oraz podstawowych badań laboratoryjnych.

·    System wewnątrzmaciczny uwalniający lewonorgestrel a ryzyko raka piersi

Profesor Janina Markowska przytacza badania Soini i wsp. z 2016 roku, z których wynika, że u kobiet, które przynajmniej dwukrotnie używały systemu wewnątrzmacicznego uwalniającego lewonorgestrel wzrosło ryzyko wystąpienia zarówno raka przewodowego piersi RR1.20 (95% CI 1,14–1,25), jak i zrazikowego RR1.33 (98% CI 1,20–1,46).

·   Poród przedwczesny w 30. tygodniu ciąży

·    Hormonalna terapia menopauzalna u pacjentki z kancerofobią

·   Czy endometrioza może być podłożem raka jajnika?

·    Dobór odpowiedniej metody antykoncepcyjnej u pacjentek z różnymi schorzeniami

·     Nieuwzględnienie czynników ryzyka dystocji barkowejRegulamin | Informacje prasowe | Polityka prywatności