Analiza Przypadków w Ginekologii i Położnictwie

Redaktor naczelny:prof. dr hab. n. med. Romuald Dębski
ISSN:23008644
Częstotliwość wydań:kwartalnik
Wydawca:Wydawnictwo Lekarskie PZWL

W bieżącym numerze:

Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy!

Oddajemy w Wasze ręce pierwszy w 2017 roku numer „Analizy Przypadków w Ginekologii i Położnictwie”. Rok 2017 już od samego początku zapowiada się szczególnie, ponieważ planowane są zasadnicze zmiany w systemie ochrony zdrowia, nie dla wszystkich zrozumiałe, a przez to budzące powszechny niepokój. Projekt sieci szpitali może oznaczać ograniczenia w finansowaniu małych, nieekonomicznych oddziałów, co dla jednych spowoduje wzmocnienie roli dużych szpitali, dla innych zaś utrudnienia w dostępie do opieki stacjonarnej. Ewolucja czy rewolucja? Gwałtowne zmiany są czasami groźne, a powolne najczęściej mało efektywne. A dla mnie najważniejsze jest to, że niezależnie od wszystkiego będą rodziły się dzieci, będziemy operowali mięśniaki. Po prostu – róbmy swoje!

Mam nadzieję, że wiedza zawarta w tym numerze czasopisma będzie dla Was pomocna w codziennej pracy położnika i ginekologa. Koniecznie przeczytajcie dyskusję po opisie przypadku niewydolności cieśniowo-szyjkowej w ciąży bliźniaczej. Pamiętam czasy, kiedy w ciąży bliźniaczej z założenia zakładało się profilaktyczne szwy okrężne, później była era pessarów dopochwowych, a jeszcze później progesteronu dopochwowego i zakaz zakładania szwu szyjkowego. Nie tak dawno spotkałem pacjentkę z ewidentnym wywiadem niewydolności szyjki macicy, po bezbólowym poronieniu w 18. tygodniu i donoszeniu kolejnej ciąży po profilaktycznym założeniu szwu okrężnego, której odmówiono założenia szwu w kolejnej ciąży tylko dlatego, że była to ciąża mnoga. Przeczytajcie dokładnie ten artykuł, ponieważ w medycynie nie ma „zawsze”, nie ma „nigdy” – jeżeli mamy niewydolność cieśniowo-szyjkową w ciąży mnogiej, to powinniśmy postępować tak, jak się postępuje w niewydolności szyjki macicy.

Preindukcja porodu, indukcja czynności skurczowej macicy to codzienność na oddziałach położniczych. Dlatego też zachęcam Was do zapoznania się z opracowaniem dotyczącym stosowania systemu uwalniającego dopochwowo mizoprostol na tle różnych metod stosowanych w indukcji porodu. Prostaglandyna E1 jest preparatem, który jednocześnie prowadzi do dojrzewania szyjki macicy i stymuluje czynność skurczową. Jest to lek bardzo skuteczny, który do niedawna jeszcze nie był dostępny w postaci umożliwiającej bezpieczną indukcję porodu w ciąży donoszonej. Doustne preparaty mizoprostolu nie powinny być w tym celu stosowane, choćby ze względu na brak możliwości natychmiastowego przerwania stymulacji w sytuacji nadmiernej reakcji macicy czy zaburzeń

czynności serca płodu. Dostępna od niedawna wersja dopochwowa o stałym powolnym uwalnianiu mizoprostolu, możliwa do usunięcia z pochwy w dowolnym momencie, to niezwykle interesująca propozycja do zastosowania w tych przypadkach, w których zależy nam jednocześnie na szybkim i skutecznym wpływie zarówno na szyjkę, jak i na trzon macicy.

Mięśniaki macicy to kolejna „codzienność” w pracy ginekologa. Obok klasycznych metod operacyjnych coraz bardziej wypieranych przez techniki endoskopowe i farmakoterapię, pojawiają się techniki małoinwazyjne, z których najlepiej udokumentowana jest termoablacja za pomocą zogniskowanej wiązki ultradźwiękowej – HIFU. Określenie miejsca, w którym powinno się osiągnąć wzrost ciepłoty tkanek mięśniaka, można uzyskać za pomocą rezonansu magnetycznego – MR lub obrazowania ultradźwiękowego. Doktor Tomasz Łoziński z rzeszowskiego szpitala Pro-Familia ma duże doświadczenie w stosowaniu tej metody. Zapoznajcie się z kryteriami kwalifikacji do tych zabiegów, gdyż każdy z nas spotyka się z pacjentkami, które nie powinny, nie mogą lub po prostu nie chcą być leczone technikami operacyjnymi.

Nawrotowa grzybica pochwy i sromu to kolejny, bardzo powszechny problem w gabinecie ginekologicznym. Artykuł autorstwa dr Elżbiety Narojczyk-Świeściak jest systematycznym opracowaniem z podaniem algorytmów postępowania terapeutycznego w różnych postaciach nawrotowych zakażeń.

Jeżeli mówimy o leczeniu stanów zapalnych sromu i pochwy, nie powinniśmy przeoczyć artykułu omawiającego możliwość zastosowania preparatów zawierających aktywną postać jonów srebra. Nową grupę preparatów – żel dopochwowy, globulki oraz krem – cechuje wysoka skuteczność i dobra tolerancja. Powinny się one znaleźć w portfolio każdego ginekologa.

Osoby zainteresowane ginekologią estetyczną i rekonstrukcyjną nie powinny pominąć artykułu dotyczącego zastosowania osocza bogatopłytkowego w leczeniu ogniskowej martwicy skóry po operacji abdominoplastyki. Przedstawiono opis przypadku, w którym osocze zastosowano w leczeniu powikłań, ale omówiono także wiele innych zastosowań tej metody, coraz bardziej popularnej w medycynie estetycznej. Doktor Michał Barwijuk, pracujący wspólnie ze swoim ojcem, Andrzejem, ma już bardzo duże doświadczenie w stosowaniu tej metody.

Chcielibyśmy przypomnieć Państwu o możliwości szczepienia nową dziewięciowalentną szczepionką przeciwko HPV. W Polsce – kraju, w którym rak szyjki macicy zbiera jeszcze potężne żniwo, powszechność diagnostyki cytologicznej i wirusologicznej pozostawia wiele do życzenia, a prawdopodobieństwo powszechnego populacyjnego szczepienia finansowanego przez państwo jest nikłe, to my musimy pamiętać i propagować stosowanie tej najskuteczniejszej metody profilaktyki zakażeń onkogennymi szczepami wirusa HPV.

Nie przeoczcie też artykułu dotyczącego wybranych zagadnień medycznych i prawnych związanych z wykorzystywaniem seksualnym nieletnich. To smutny, ale bardzo ważny temat, opracowany perfekcyjnie przez jedną z najbardziej doświadczonych w ginekologii dziecięcej i dziewczęcej osób – dr hab. Grażynę Jarząbek-Bielecką.

Na koniec zapoznajcie się koniecznie z artykułem doktora nauk prawnych – Radosława Tyminskiego – bardzo doświadczonego prawnika, który od wielu lat pomaga oskarżanym lekarzom w sądach cywilnych. Autor rozpoczyna artykuł od przedstawienia danych dotyczących amerykańskich położników i ginekologów, a następnie dzieli się własnymi doświadczeniami – wskazuje na źródła niepowodzeń i sposoby zabezpieczania się lekarzy przed odpowiedzialnością karną. Zapamiętajcie ostatni akapit z tego artykułu – dziś ty jesteś w sądzie, jutro ja.

Z wyrazami szacunku

Romuald Dębski

Redaktor NaukowyInformacje prasowe | Polityka prywatności | Regulamin