Analiza Przypadków w Ginekologii i Położnictwie

Redaktor naczelny:prof. dr hab. n. med. Romuald Dębski
ISSN:23008644
Częstotliwość wydań:kwartalnik
Wydawca:Wydawnictwo Lekarskie PZWL

W bieżącym numerze:

Co w numerze

·         Nawracające infekcje dróg moczowych u kobiet – opcje leczenia standardowego i niestandardowego

Profesor Rechberger wraz z najbliższymi współpracownikami dokonał przeglądu literatury, wskazując na nowe możliwości terapeutyczne zakażeń układu moczowego. Bardzo interesujący jest fragment dotyczący preparatu Canephron N – pojawiającego się właśnie na polskim rynku, a w innych krajach powszechnie stosowanego już od lat. Jest to nowa skuteczna wspierająca opcja terapeutyczna w zakażeniach układu moczowego.

·         Strategie immunologicznego leczenia raka jajnika

Rak jajnika, heterogenny nowotwór i wiodąca przyczyna zgonów wśród nowotworów ginekologicznych, jest wyzwaniem dla ginekologów, immunologów, onkogenetyków. Pacjentki w stopniach zaawansowania wyższych niż pierwszy oraz pacjentki platynooporne odnoszą korzyść z uczestniczenia w badaniach klinicznych. Przeczytaj, jaką opcję terapeutyczną wybrano u pacjentki z rakiem jajnika w stopniu III wg FIGO.

·         Zastosowanie polikarbofilu w terapii suchości pochwy i w celu utrzymania fizjologicznego ph pochwy u kobiet ciężarnych i karmiących

Tematem artykułu jest suchość pochwy i zakażenia, czyli  problemy bardzo często występujące u pacjentek w okresie poporodowym, które nierzadko mają ogromny wpływ na samopoczucie kobiety i relacje partnerskie. Poznaj nową alternatywę dla kwasu hialuronowego.

·         Czy zarażenie toksoplazmozą w ciąży może być przyczyną niepowodzenia położniczego? Aspekt prawny i medyczny

Toksoplazmoza – wydaje się, że każdy z nas już wszystko na jej temat wie, ale nieprawidłowa interpretacja badań serologicznych to zjawisko codzienne. Jakie mogą być tego konsekwencje? Przeczytajcie artykuł napisany wspólnie przez położnika i prawnika.

·         kłykciny kończyste XXI wieku

Zapoznajcie się z artykułem poglądowym dotyczącym etiopatogenezy, objawów i leczenia tego schorzenia. Zwróćcie uwagę na to, że obok „starych” metod terapeutycznych dysponujemy obecnie preparatami immunomodulującymi, takimi jak imikwimod oraz według niektórych opracowań – skuteczniejszą sinokatechiną.

·         Leczenie mięśniaków macicy octanem uliprystalu

Kwalifikacja pacjentek do przewlekłego leczenia farmakologicznego mięśniaków macicy jest nową interesującą opcją. Wydaje się ona szczególnie atrakcyjna, kiedy dostępne są bezpieczne leki, o niewielkim odsetku działań niepożądanych. W omawianym przypadku lokalizacja mięśniaków nie pozwalała na zastosowanie histeroskopowej resekcji, a pacjentka nie chciała poddać się długotrwałej hospitalizacji i rehabilitacji po zabiegu.

·         Drospirenon w leczeniu trądziku i hirsutyzmu

Acne vulgaris, czyli trądzik pospolity, jest przewlekłą chorobą mieszków włosowych oraz gruczołów łojowych skóry, która szczególnie w przypadku kobiet znacznie pogarsza ich jakość życia (bardzo ważny jest tu aspekt psychologiczny), i to nie tylko w skrajnych przypadkach zaawansowanych postaci, gdy na skórze występują trwałe, szpecące blizny. Dla ginekologa jest to o tyle istotne, że trądzik to najczęstszy problem skórny kobiet w okresie rozrodczym, a jest to największa grupa pacjentek odwiedzająca gabinety ginekologiczne - często zadająca pytanie, czy możemy im, jako ginekolodzy, pomóc w zaistniałych problemach skórnych.

 Regulamin | Informacje prasowe | Polityka prywatności