Analiza Przypadków. Pediatria

Redaktor naczelny:prof. CMKP Teresa Jackowska
ISSN:2391-9507
Częstotliwość wydań:kwartalnik
Wydawca:PZWL Wydawnictwo Lekarskie

W bieżącym numerze:

W czwartym numerze kwartalnika „Analiza Przypadków. Pediatria” publikujemy wiele interesujących artykułów, przydatnych w codziennej pracy lekarza pediatry.

W artykule „Choroby zakaźne wracają – odra” autorki przypominają obraz kliniczny, postępowanie profilaktyczne, poekspozycyjne i lecznicze tej choroby. Profilaktyka poekspozycyjna obejmuje szczepienie do 72 godzin od kontaktu lub podanie immunoglobuliny ludzkiej. Wskazana jest ona u osób narażonych na kontakt domowy, u których nie można wykonać szczepienia. 


W 1975 r. wprowadzono w Polsce obowiązkowe szczepienie przeciwko odrze dla dzieci, które znacznie zmniejszyło zachorowania i śmiertelność w wyniku tej choroby. Od 2004 r. obowiązuje dwudawkowy schemat szczepienia skojarzoną szczepionką przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR) w 13.–14. miesiącu oraz w 10. roku życia, a od 2019 r. druga dawka szczepionki zostaje przesunięta na 6. rok życia. 


Mononukleoza zakaźna czy wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu i móżdżku to kolejne choroby, które mogą niejednokrotnie stwarzać trudności diagnostyczne. Różnicowanie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych z pobraniem płynu mózgowo-rdzeniowego w celu wykluczenia etiologii wirusowej (enterowirusy, wirus opryszki zwykłej – HSV1, kleszczowe zapalenie mózgu) czy bakteryjnej (badanie w KOROUN materiału genetycznego specyficznego dla Neisseria meningitidis, Haemopfilus influenzae, Streptococcus pneumoniae, Listeria monocytogenes ani Streptococcus agalactiae) powinno być istotnym elementem diagnostycznym. Badanie ogólne płynu mózgowo-rdzeniowego może nam wskazać kierunek postępowania, dlatego znajomość wartości składowych jest podstawową wiedzą pediatry. 


Kaszel jest fizjologicznym mechanizmem oczyszczania dróg oddechowych. Jest jednym z najbardziej niepokojących i wpływających na jakość życia dziecka i jego rodziców objawów chorobowych. Należy pamiętać, że grypa i krztusiec, w przypadku których mamy ustalone postępowanie profilaktyczne i lecznicze, może być jedną z przyczyn kaszlu u dzieci. 


Warto rozmawiać z rodzicami na temat szczepień dzieci. Ważnym elementem tych rozmów powinna być rzetelna informacja o bezpieczeństwie szczepień i substancjach pomocniczych, które są stosowane w szczepionkach w śladowych, bezpiecznych dla organizmu ilościach. 


Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów jest najczęstszą chorobą reumatyczną u dzieci, która występuje poniżej 16. roku życia. Obraz kliniczny tocznia rumieniowatego może być bardzo różnorodny; początek bywa ostry, wielonarządowy, ale również może być skąpoobjawowy, co sprawia jeszcze większe trudności diagnostyczne. Konieczna jest szeroka diagnostyka różnicowa. 


Najlepszym pokarmem dla noworodka jest pokarm kobiecy, a dostarczane wraz z mlekiem matki przeciwciała oraz substancje immunomodulujące przynoszą dziecku korzyści zarówno w czasie rzeczywistym, jak i wiele lat po zakończeniu karmienia. Mleko kobiece jest bogate w różne zestawy oligosacharydów. Niemowlęta karmione sztucznie pozbawione są ich dobroczynnego działania, które przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka rozwoju wielu chorób, infekcji czy zakażeń. Dzięki rozwojowi nowych metod biotechnologii na rynku zaczęły pojawiać się mleka modyfikowane dla niemowląt, zawierające wybrane oligosacharydy.


Zasady zdrowego żywienia w praktyczny sposób przedstawia Piramida Żywienia i Aktywności Fizycznej dla dzieci i młodzieży. Wiedza na temat szacowania ilości wymienników w posiłkach jest ważna w przypadku żywienia dzieci z cukrzycą typu 1 – o czym można przeczytać w artykule „Żywienie dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1”.Regulamin | Informacje prasowe | Polityka prywatności