Analiza Przypadków. Pediatria

Redaktor naczelny:prof. CMKP Teresa Jackowska
ISSN:2391-9507
Częstotliwość wydań:kwartalnik
Wydawca:Wydawnictwo Lekarskie PZWL

W bieżącym numerze:

Oddajemy w Państwa ręce wyjątkowy  numer, w którym zostały przedstawione stanowiska Pediatrycznego Zespołu Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia (PZEPSO) i konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii w sprawie propozycji Programu Szczepień Ochronnych na 2019 rok.

  Szczepienia należą do najważniejszych zdobyczy współczesnej medycyny, ratują życie i chronią przed powikłaniami związanymi z chorobami zakaźnymi. Są najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodą zapobiegania chorobom zakaźnym. Dzięki szczepieniom zlikwidowano jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych – ospę prawdziwą, a zachorowania na poliomyelitis też wkrótce będą przeszłością. Miliony osób zawdzięczają życie szczepieniom. Każdego roku na świecie podawanych jest około miliarda dawek szczepionek. Dodatkową korzyścią ze szczepień jest ograniczenie zużycia antybiotyków i rozwoju antybiotykooporności. Ryzyko wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) jest nieproporcjonalnie małe w porównaniu z uzyskanymi korzyściami, co stanowi istotny argument potwierdzający bezpieczeństwo szczepień.

 Zwiększona liczba szczepień wiąże się z postępem medycyny. Produkowane są nowe, coraz bardziej bezpieczne szczepionki, chroniące przeciwko kilku chorobom przy jednej iniekcji, z możliwością stosowania ich u najmłodszych dzieci oraz w grupach ryzyka, czyli u osób z różnymi chorobami

Wielu ludzi nie ma świadomości, że można umrzeć z powodu zakażenia wywołanego wirusem, np. grypy, czy bakterią (sepsa pneumokokowa, meningokokowa). Lekarz musi edukować rodziców, pacjentów na temat tego, jakie korzyści można uzyskać dzięki szczepieniu. 

W Polsce liczba osób, które się nie szczepią wzrasta, ale na szczęście jest to mały procent ogółu szczepionych i problem ten jest bardziej nagłośniony niż faktycznie związany z rezygnacją ze szczepień. Lekarz, nawet jeśli ma pod opieką dzieci niezaszczepione, przy każdych kolejnych wizytach w poradni powinien wracać do tematu szczepień i mówić o płynących z nich korzyściach. Część rodziców obawia się szczepień w pierwszym roku życia dziecka i chce podjąć je później. To ogromny błąd, ponieważ jest wiele chorób, które są groźne właśnie dla najmłodszych dzieci.  

Należy zrobić wszystko, aby przekonać rodziców do szczepienia. Wielką rolę odgrywają tu zarówno lekarze, przekazując pełne informacje o szczepieniach, jak i decydenci, wybierając w przetargach szczepionki nowoczesne oraz o jak najmniejszej liczbie wkłuć.

 Regulamin | Informacje prasowe | Polityka prywatności