Analiza Przypadków. Pediatria

Redaktor naczelny:prof. CMKP Teresa Jackowska
ISSN:2391-9507
Częstotliwość wydań:kwartalnik
Wydawca:Wydawnictwo Lekarskie PZWL

W bieżącym numerze:

Co nowego w numerze

·         Do udokumentowanych skutecznych działań prewencyjnych w alergii i astmie należą unikanie narażenia na dym tytoniowy, karmienie piersią, a u niektórych dzieci – stosowanie immunoterapii swoistej. Więcej na temat zapobieganiu alergii i astmie można przeczytać w  artykule napisanym przez dr Joannę Lange „Co nowego w zapobieganiu alergii i astmie”.

·         Gorączka u 4-miesięcznego dziecka powinna zawsze budzić niepokój. Przeglądy systematyczne badań dotyczących hiperpireksji i wysokiej gorączki (powyżej 40˚C) nie potwierdzają, że u 4-miesięcznych niemowląt z gorączką 39˚C występuje wyższe ryzyko ciężkiej infekcji bakteryjnej, jednak przypadek przedstawiony przez prof. Jackowską i wsp. w artykule „Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych o etiologii Neisseria meningitidis typu B u niemowlęcia” temu zaprzecza.

·         Kolejny problem w pediatrii to ostre zatrucia. U małych dzieci są one najczęściej przypadkowe i wynikają z naturalnej dziecięcej ciekawości. O tym, jakie są m.in. objawy zatrucia lekami, substancjami chemicznymi czy roślinami przeczytacie w artykule dr Sieniawskiej.

·         Nowotwory u dzieci także są rzadką grupą chorób, ale stanowią drugą przyczynę zgonów w tej grupie pacjentów. Szybkie rozpoznanie oraz wdrożenie natychmiastowego leczenia to klucz do sukcesu. Guz Wilmsa jest nowotworem złośliwym nerki. Bardzo często przebiega bezobjawowo, a dziecko długo pozostaje w dobrym stanie ogólnym. Dlatego to tak ważne, aby każda wizyta lekarska, niezależnie, czy jest to okresowe badanie bilansowe, kwalifikacja do szczepienia, czy odbywa się z powodu przeziębienia, obejmowała również badanie palpacyjne jamy brzusznej, ocenę węzłów chłonnych, pomiar ciśnienia tętniczego, jak również odnotowanie współistniejących wad rozwojowych i zespołów wad wrodzonych. Wcześniejsze wykrycie patologicznej masy w brzuchu znacznie poprawia rokowanie i skraca czas leczenia.Regulamin | Informacje prasowe | Polityka prywatności