Położna. Nauka i Praktyka

Redaktor naczelny:prof. dr hab. n. med. Ewa Dmoch-Gajzlerska
ISSN:1898-6862
Częstotliwość wydań:kwartalnik
Wydawca:Wydawnictwo Lekarskie PZWL
Punktacja:Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego: 3 pkt, Index Copernicus - 54,56 ICV Punktacja i indeksacja - punktacja MNiSW: 3 pkt, Index Copernicus - 54,56 ICV - Polska Bibliografia Naukowa (GBL)

W bieżącym numerze:

W ostatnim już w tym roku numerze kwartalnika „Położna Nauka i Praktyka” przewagę mają tematy położnicze, ale nie brakuje też zagadnień onkologicznych. Chciałabym, aby położne pracujące w oddziałach ginekologicznych czy onkologicznych posiadały wiedzę zgodną z najnowszymi standardami w rozpoznawaniu i leczeniu tak powszechnych dzisiaj chorób nowotworowych.

W przyszłym roku planujemy więcej tematów dotyczących patologii ciąży i onkologii, szczególnie w aspekcie macierzyństwa po przebyciu choroby nowotworowej.

Zachęcamy do publikacji takich tekstów i prac oraz opisów przypadków, a także oczekujemy Państwa propozycji dotyczących tematyki czasopisma w kolejnych numerach.

W zawodzie położnej najważniejsza jest holistyczna opieka nad pacjentką. Holistyczna, czyli taka, która nie będzie traktowała pacjentki przedmiotowo, a podmiotowo.

Niektórzy uważają, że zbyt obszerna wiedza na studiach magisterskich nie jest potrzebna. Lepiej ten czas poświęcić tylko na pisanie pracy, a nie na zgłębianie wszystkich zagadnień medycznych, ponieważ generuje to zwiększoną liczbę godzin dydaktycznych. Inni z kolei uważają, że wszystko co nowe powinno znaleźć się w programie.

Na pewno prawda leży pośrodku. Jednym zawsze godzin będzie brakowało, a dla innych zawsze będzie ich za dużo.

Spróbujemy także zwiększyć objętość rubryki „angielski dla położnych”, zamieszczając więcej wartościowych ćwiczeń językowych, no i wprowadzić jeszcze parę innych nowości. Takie mamy marzenia, redagując to czasopismo od 9 lat i licząc na naszych prenumeratorów.

Z  okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzę Państwu dużo śniegu, prezentów pod choinką, życzliwych ludzi wokół, ciepła rodzinnego i szczęśliwego Nowego Roku 2017.

 Informacje prasowe | Polityka prywatności | Regulamin